![]() |
Malteser |
![]() |
2 år |
![]() |
3060 Espergærde |
Annoncebeskrivelse
Vi har overtaget en rigtig sød og glad hunde pige på 2 år. Hun er meget kærlig, kan med børn og elsker at blive nusset og leget med.
Hun har dog et adfærdsproblem; hun gør helt vildt meget når hun går tur og når der kommer gæster. Hun hverken knurrer eller bider, hun gør kun. Problemet er at vi bor i lejlighed, jeg arbejder hjemmefra og har kunder der kommer dagligt og det fungerer ikke når hun gør så meget.
Jeg har en søn på 2 år og han elsker hende og hun elsker ham og er så sød ved ham, han kan nærmest gøre hvad som helst uden at hun reagerer, men fremmede menneske er hun ikke god til.
Jeg er sikker på, at det kan trænes med den rette tid og hænder men jeg har desværre ikke mulighed for at sætte mit job på Standby i en længere periode, for at træne hende til at vænne sig til nye mennesker.
Hun kan være alene hjemme og er renlig og fortæller når hun skal på toilet.
Ideelt ville være et hjem på landet, eller uden for mange “fremmede” gæster i den forstand at der gerne må komme mennesker men det skal være nogle hun kan vænne sig langsomt så hun ved at de er okay.
Malteser